בירה לזכרם

מתקפת הפתע על ישראל “בשבת השחורה” וכמות הנרצחים הבלתי נתפשת גרמה להדיר שינה מעיניו של כפיר ממן – מרצה בכיר בשנקר הנדסאים ואוצר התערוכה “בירה לזכרם”.

“תקופה ארוכה שאני חי במציאות הזויה שלא יכולתי להישאר אדיש אליה”, הוא מספר. “לכן, החלטתי לתת לרגשות לצוף באמצעות תרגיל לסטודנטים שלי במחלקה לתקשורת חזותית, היה לי חשוב למצוא דרך להנציח את זכרם של הנרצחים והנופלים ובעיקר לתת לכל סטודנט את המקום האישי והזווית הפנימית שלו, להביא את עצמו באמצעות עבודת יצירה.”

הפרויקט “בירה לזכרם” הוא יוזמה מרגשת ויצירתית שמנציחה את זכרם של הנרצחים והנופלים בטרגדיה הנוראית של ה-7 באוקטובר 2023. הרעיון המקורי להשתמש בתוויות בירה כבסיס ליצירות אמנות ותקשורת מאפשר לסטודנטים למצוא דרך ייחודית ואישית להתבונן בסיפור חייו של כל נרצח או נופל ולהנציח את זכרו.

המסע היצירתי שעברו הסטודנטים היה מטלטל ורבוד. הם נאלצו להתמודד עם תחושות עמוקות ומורכבות של אובדן וטראומה, כאשר חלקם אף ביקשו לא להשתתף בשל הקשר האישי לאירוע הטראגי. הדיונים הפתוחים והכנים בכיתה, שבהם כל סטודנט יכול היה לשתף בתחושותיו, מראים את הצורך האנושי להתמודד עם משבר באמצעות יצירה ושיתוף.

התהליך היצירתי כלל מחקר מעמיק על כל נרצח או נופל, זיהוי מאפיינים ייחודיים בדמותו וההתבוננות בו כעולם שלם. התרגום של דמות אנושית מלאת חיים לסמל גרפי הבנוי מטקסט וצורה הוא משימה מורכבת שדורשת לתמצת עולם שלם תוך שימור הרוח והמהות של האדם. הדיונים והחשיפה בכיתה להתלבטויות של הסטודנטים מראים את העומק והרגישות שבהם ניגשו למשימה זו.

בירה ענבר הימן “פינק” | עיצוב: שירה קז

רון כספי, סטודנטית במסלול, בחרה לשתף בכמה מילים: “ידעתי שזו הדרך שלי להנציח את זכרה של חברתי הטובה יובל (יוגיץ) בר-און שנרצחה במסיבת הנובה. התהליך היה מרסק. מקווה שאת רואה את זה מלמעלה ואוהבת, כי את האישור היחידי שאני צריכה לפרויקט הזה. אני אוהבת אותך ומתגעגעת עד כאב.”

הבחירה בבירה כבסיס לפרויקט היא בחירה סמלית ואינטליגנטית. בירה מזוהה עם תרבות צעירה, אך גם מקושרת עם “הרמת כוס” לחיים או לזכר. השילוב בין התרבות הצעירה לבין המנהג המסורתי של “לחיים” הופך את הבירה לסמל מתאים להנצחה.

חשיפת העבודות לקהל הרחב בתערוכה היא צעד חשוב וחיוני להמשך תהליך ההנצחה והזיכרון הקולקטיבי. הצפייה בעבודות יכולה לחזק את החיבור האישי והקהילתי לטרגדיה, לסייע בתהליכי עיבוד והיפרדות, וליצור הזדמנויות לריפוי ממשי.

בירה ארז מישלובסקי “ארז” | עיצוב: טל גבעון

בראייה רחבה יותר, פרויקט “בירה לזכרם” ממחיש בצורה מרשימה את הכוח הגדול הגלום ביצירה אמנותית, לתהליכים חינוכיים ולתקשורת חזותית בהתמודדות עם טראומה ואובדן קולקטיבי. זהו פרויקט חשוב וראוי הממחיש את היכולת של קהילה להתאחד ולהירתם סביב יצירה משותפת ככלי לעיבוד, הנצחה וריפוי.

מנחה ואוצר: כפיר ממן – מרצה בכיר שנקר הנדסאים.

שעות פתיחה:

  • א’-ה’: 9:00-18:00
  • ו’: 9:00-13:00
  • ש’: סגור

ג’ורג’ וייז 20 (ירידה לחניון מול ארומה)

לחצו להגדלה