מבחני פסיכומטרי בדרך ללימודים גבוהים

פסיכומטרי: מבחני מיון לקראת לימודים גבוהים

מבחן פסיכומטרי הוא מבחן מיון שיש לעבור על מנת להתקבל לפקולטות השונות במוסדות להשכלה גבוהה בארץ. המבחן הפסיכומטרי אינו מבחן שמטרתו לבחון את האינטליגנציה של הנבחן, כמו בבחינות של מדינות אחרות, אלא מדובר במבחן שמטרתו לבדוק את היכולת של המועמד בשלושה נושאים: אנגלית, חשיבה מילולית וחשיבה כמותית. מטרת המבחן איננה לבחון את חוכמתו או כישרונו של המועמד, אלא לחזות את סיכויי ההצלחה שלו בלימודים לתואר ראשון.

הציון במבחן פסיכומטרי הוא שקלול של שלושת התחומים הנבדקים, והוא נע על דירוג בין 200 ל- 800. זהו "ציון יחסי" שאיננו ניתן אך ורק בהתבסס על יכולותיו האישיות של הנבחן, אלא משקף את מיקומו ביחס לשאר הנבחנים שנבחנו. התפלגות הציונים במבחן שואפת להתפלגות נורמאלית, כך שרוב הנבחנים מקבלים ציון באזור של הממוצע.

מועדי המבחן ומועדי הרשמה

ההרשמה למבחן נעשית באמצעות ערכת הרשמה שיש לרכוש בחנויות הספרים או באתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות והערכה.ערכת ההרשמה כוללת מעטפה לשליחת הטפסים, טופס הרשמה, נהלי הרשמה ומדריך המכיל מידע לגבי המבחן ולגבי הציון. לאחר שליחת הטפסים תקבלו בדואר אישור על הרשמתכם, כמו גם מידע לגבי תאריך המבחן ומקום הבחינה. חשוב לשלוח את הטפסים בזמן כדי להבטיח את מקומכם במועד הרצוי. חלק מהמועדים מבוקשים יותר והרשמה מאוחרת עלולה למנוע מכם לגשת למבחן.

ישנם חמישה מועדים שבהם ניתן לגשת למבחן לאורך השנה, כאשר כל מועד שונה באזורים הגיאוגרפיים שבהם ניתן להיבחן ואף בשפות שבהן מוצעת הבחינה. מועדי הבחינה: פברואר, אפריל, יולי, אוקטובר ודצמבר. חשוב לזכור שאסור לגשת לבחינה בשני מועדים רצופים, מותר לגשת למבחן פסיכומטרי רק אחת לארבעה חודשים מאז המועד האחרון. חשוב לקחת זאת בחשבון אם בכוונתכם לנסות ולהתקבל לשנת הלימודים בשנה הבאה.

פסיכומטרי משולב באנגלית

פסיכומטרי משולב הוא מבחן פסיכומטרי שנכתב במטרה להקל על מועמדים שאינם דוברים עברית כשפת אם. כיצד בנוי המבחן המשולב? המבחן כתוב גם בשפה העברית וגם בשפה האנגלית, כך שלצד כל עמוד בעברית מופיע תרגום לאנגלית. פרק האנגלית בנוסח המשולב זהה למבחן הפסיכומטרי הרגיל בעברית וכתוב כולו באנגלית.בנוסף, מילים מסוימות ניתנות עם תרגום בתחתית העמוד לשפות נוספות (אמהרית, רומנית, הונגרית, איטלקית, ספרדית ורוסית). ניתן לעבור את הבחינה הפסיכומטרית בארבע שפות נוספות: ערבית, רוסית, צרפתית וספרדית. חשוב לשים לב שבעת ההרשמה רכשתם את ערכת ההרשמה לנוסח המשולב ולא את הערכה למבחן הרגיל.