המילון השלם למושגי עיצוב גרפי ישומי, אתרים ואפליקציות

מצורף לנוחיותך המילון השלם בנושאי גרפיקה אתרים ואפליקציות.

יסודות העיצוב

חשיבה והבנה עיצובית נחוצים לכל מעצב בין אם הוא אדריכל או מעצב אופנה, ודאי אם הוא מעצב גרפי שתפקידו להעביר מסר בפלטפורומות שונות אם בדפוס או עם ברשת. ביסודות העיצוב נקבל מושגי יסוד של עולם העיצוב.

יסודות הטיפוגרפיה

מקומה של המילה היא חלק מבלתי נפרד מהבנתו של המעצב הגרפי. בקורס זה נלמד הצבתם של גופנים, ריווחים, ושימוש משכיל באות כדי להעביר מסר מדויק.

קריאטיב וברנדינג

הקורס עוסק במיתוג מיסודות הקריאטיביות העיצובית ועד מיתוג מלא (יצירת לוגו, כרזות , ניירת משרדית וכו'…)

Adobe Photoshop

אדובי פוטושופ או בקיצור, פוטושופ, היא תוכנת עריכה גרפית שפותחה על ידי אדובי מערכות. תוכנה זו היא הנפוצה ביותר בשוק עיבוד תמונות. התוכנה עובדת על קבצי BMP שהם קבצי תמונות מבוססי סיביות. ("פיקסלים")

Adobe Illustrator

אדובי אילוסטרייטור היא תוכנת גרפיקה וקטורית (קו עם כיוון מסוים, צבע ומילוי, יתרונות התוכנה הוקטורית היא היכולת לכווץ ולהגדיל את האובייקט ללא פגיעה באיכותו) שפותחה על ידי חברת אדובי. בעזרתה ניתן לבנות איורים, סמלילים ("לוגו"), כרזות, הזמנות, עיצוב ניירת ועוד.

Adobe In-design

אדובי אינדיזיין היא תוכנת הוצאה לאור שולחנית מאת חברת אדובי. התוכנה נבנתה לטפל ולערוך קבצי טקסט ארוכים וליצא אותם להדפסה או מצגת. לגרסת CS6 יכולות מתקדמות למצגות אינטרנטיות.

FlashAdobe

Shock-wave Flash , (בשמה הקודם מקרומדיה פלאש) וכיום כאדובי פלאש, היא טכנולוגית מולטימדיה המפותחת על ידי אדובי מערכות. לפלאש נגן ותוכנה המשמשים להצגה ויצירה של סרטוני פלאש. שימושיה רבים, וכיום העיקרים שבהם הם יצירת אנימציות, יישומי אינטרנט, משחקים ואפליקציות ויזואליות אחרות. למרות שאינה פועלת תחת מערכת ההפעלה של  APPLE עדיין משמשת הפלאש כפלטפורמה הבולטת לפרסום באינטרנט וחלקה משמעותי.שפת התכנות החדשה AS3  ( Action Script) נותנת אופציות רבות נוספות. בקורס ההתמקדות היא בשילובי פלאש עם אלמנטים אינטראקטיביים חדישים והתאמה מושלמת לטכנולוגיה חדשה.

Adobe Dreamweaver

אדובי דרימוויבר היא תוכנה לפיתוח ועיצוב אתרים. היא נחשבת לתוכנה חזקה בשוק בעלת מגוון רחב של אופציות ונתמכת בשפות תיכנות רבות  אשר פותחה במקור על ידי חברת Macromedia, עד אשר נרכשה החברה על ידי אדובי מערכות ב-2005. התוכנה נועדה לעזור למעצבים בהצבת גרפיקה ויישומים באתרים ואפליקציות בצורה נוחה וידידותית. גרסת CS6, בה אנו עובדים, תומכת בסוגים רבים של פורמטים ליצירת ממשקים לשלל חומרות.

Adobe Fireworks

אדובי פיירוורקס היא תוכנת עריכה גרפית המאפשרת עריכה וקטורית בשילוב עם עריכה מבוססת סיביות (ולכן מותאמת לעבודה עם פלאש ועם Web) התוכנה מכוונת בעיקר למעצבי אתרי אינטרנט, עם פונקציונליות כגון פריסה (חיתוך הגרפיקה לשם טעינה בגלשן אינטרנט), הגדרת "hotspots" (אזורי קישור בתמונה גדולה), רול-אוברים (החלפת התמונה כשהעכבר עובר מעליה), כפתורים ותכנים דינמיים אחרים. היא משולבת  בחבילת התוכנה CS6, עם תוכנות כגון פוטושופ ודרימוויבר.

CSS

גיליונות סגנון מדורגים (באנגלית Cascading Style Sheets) הם פורמט לעיצוב דפי אינטרנט.הגיליונות קובעים את עיצובם של תגים ב-HTML,‏ XHTML וכל שפה דומה ל-XML  לבניית אתרי אינטרנט.CSS נוצר במטרה להפריד בין תוכן ומבנה דפי האינטרנט לבין עיצובם: עד ליצירת ה) CSS בידי קבוצת התקינה W3C ב-1995(נכתבו תוכן האתרים וסגנון העיצוב שלהם באותו דף HTML. כתוצאה מכך, הפך קוד ה-HTML למסובך ובלתי קריא, ושינויים עיצוביים באתר שלם דרשו מעבר דף אחר דף. באמצעות CSSניתן למקם הגדרות עיצוב בקובץ יחיד, ששינוי בו ישתקף בבת אחת בכל הדפים העושים בו שימוש. השפה מגדירה את תבנית העיצוב של מסמכי  HTML, משמשת להגדרת מבנה התוכן ועיצוב תוכן מובנה. היא מאפשרת עריכה גרפית בעלת אפשרויות עשירות, מתקדמות ומדויקות לעיצוב.

IIS

Internet Information Servicesהוא ערכה של כלים מבוססי אינטרנט עבור שרתים שרצים בסביבת Windows.זהו שרת האינטרנט השני הפופולארי בעולם אחרי Apache HTTP Server. השרתים שכרגע נכללים בערכה הם FTP SMTP NNTP וHTTP/HTTPS

HTML

ראשי תיבות של (Hypertext Markup Language) היא שפת תגיות (markup language) ליצירה ועיצוב דפי אינטרנט המוגדרת כיישום SGML  או פשוט. Html זהו תקן ברשת האינטרנט,וכלליו מוגדרים על ידי ארגון תקינה בינלאומי, W3C  .5HTML היא גרסה מתקדמת שמאפשרת לייצר חווית משתמש דינמית ועשירה יותר. בקורס נלמד עבודה עם שפת התכנות בעזרת תוכנת Adobe Dreamweaver והכרת עיקרי קוד התוכנה. מטרת הקורס לתת כלי עבודה למעצבים בנושא תכנות אתרים.

JavaScript

היא שפת תסריט מונחית עצמים. היא ידועה בעיקר כשפה המוטבעת בדפיHTML על מנת להציג דפים דינמיים, שמשולבת בהם תוכנה. קוד ה-JavaScript שמשולב בדף HTML מבוצע על ידי הדפדפן. JavaScript נוחה מאוד לעבודה עם ה-DOM ולתפעול DHTML.

PHP

(ראשי תיבות רקורסיביים של "PHP Hypertext Preprocessor") היא שפת תסריט המיועדת בעיקר לתכנות יישומי אינטרנט בצד השרת, אך יכולה לרוץ על המחשב האישי באמצעות מפרש. התחביר של השפה דומה לזו של Cוהסמנטיקה דומה לזו של Perl.

AJAX

ראשי תיבות של Asynchronous JavaScript And XML, היא טכניקה ליצירת יישומי דפדפן אינטראקטיביים המבוססים על קוד המורץ במסגרת דףHTML בודד, ולא כיישום מרובה דפים, כמקובל בסביבת הווב. מטרתה העיקרית של הטכניקה היא שיפור חוויית המשתמש והאצת מהירות הטעינה של דפי האינטרנט, מאחר שהיא מאפשרת לעדכן רק חלקים מבוקשים בדף האינטרנט, ללא צורך לטעון את הדף כולו מחדש במחשבו של המשתמש.

מטרה זו מושגת באמצעות יצירת תקשורת והחלפת מידע בין מחשב הלקוח לשרת דפי האינטרנט באמצעות קוד JavaScript. כלומר, האינטראקטיביות של יישומי AJAX מושגת באמצעות קוד המורץ בצד-הלקוח, זאת בניגוד לשימוש טהור בטכנולוגיות כמו PHP ו-ASP, שבהן הקוד מורץ בצד-השרת, וללקוח מגיע דף HTML סטטי, ולא יישום מלא. באופן זה נמנעת תקשורת מיותרת בין הלקוח לשרת, מופחת העומס בצד השרת ונפח מידע החוזר על עצמו אשר נשלח ללקוח פוחת.

כאשר משתמשים ב-AJAX עדיין יש צורך בטכנולוגיית צד-שרת כמו PHP אוJSP, אלא שבמקום לשלוח דף HTML שלם, נשלח ללקוח רק המידע, והלקוח מפרש את המידע ומציג אותו למשתמש.

SEO

קידום אתרים במנועי חיפוש (Search Engine Optimization) הוא אוסף שיטות לשיפור מעמדו של אתר אינטרנט במנועי החיפוש.

ASP.NET

היא טכנולוגיה ליישומי אינטרנט בצד השרת, שפותחה על ידי חברת מיקרוסופט. באמצעות ASP.NET ניתן ליצור אתרי אינטרנט דינמיים בשילוב נתונים מבסיסי נתונים, ולטפל בטפסים ובמידע שנשלחים מהמשתמשים. התפקיד שלASP.NET הוא לנתח את המידע וליצור פלט בהתאם.

WordPress

וורדפרס היא פלטפורמה חופשית לניהול והפעלה של אתרי בלוגים. הפלטפורמה כתובה בשפת PHP על בסיס מסד נתונים MySQL. מאחר שמדובר בקוד פתוח תחת הרישיון הציבורי הכללי של גנו, כל אחד יכול להוריד אותה ולהשתמש בה באופן חופשי להרצת בלוגים ואתרי תוכן אחרים. הפלטפורמה זוכה לפופולריות רבה גם בקרב חברות וארגונים שמשתמשים בה לא כמערכת בלוגים אלא כמערכת ניהול תוכן לכל דבר ועניין.

Joomla

ג'ומלה הוא מחולל אתרים ומנהל תכנים (CMS) ויזואלי רב פלטפורמי, המבוסס על שפת PHP ובסיס נתונים MySQL, וניתן להתקינו בשרת אפאצ'י על מערכות לינוקס ועל שרת חלונות שמותקן עליו IIS. הג'ומלה מופץ תחת רישיון קוד פתוח. בגרסותיה האחרונה תומכת גם בסמארטפונים וטאבלטים.

 

j-Query

היא ספריית JavaScript שנועדה לפשט את כתיבת הסקריפטים של הHTML . היא ספריית הג'אוה סקריפט הפופולרית ביותר בשימוש כיום. בקורס נלמד לייבא ולהשתמש בספרייה ותכניה השונים לטובת יצירת ממשקים נוחים לפעולה. הקורס מלווה בדוגמאות רבות.

Axure

תוכנת האפיון המובילה בעולם ליצירת מסמכי אפיון (specifications) ,תרשימי אפיון   (wireframes) ואבות טיפוס אינטרקטיבים (interactive prototypes).התוכנה מיועדת בעיקר למומחי חווית משתמש, מנהלי מוצר ומנהלי פרויקטים ומשמשת את המעצב לתכנן אתר חכם ולהעביר אותו בצורה ברורה למתכנת לעבודה. לימוד שפת ה Axure  נותן אופציה למעצב להעביר את האפיון בעזרת תוכנת Power Point פשוטה.