האם צריך תיק עבודות להתקבל ללימודי עיצוב?

האם צריך תיק עבודות להתקבל ללימודי עיצוב?

ההתמחות אפנה וטקסטיל

סטודנטים רבים שואלים אותנו פעמים רבות האם אתם דורשים תיק עבודות כדי להתקבל לשנקר.

ובכן כדי לענות על שאלה זו כדאי להבין את השינוי בתהליכי הקבלה לבתי ספר לעיצוב בשנים האחרונות.

עד לפני 15 היו ניגשים ללימודי עיצוב (ואז היו הרבה פחות מחלקות עיצוב) רק סטודנטים שהיו מאד ממוקדים . לרוב הם אלו שבתיכון ישבו וציירו כל היום או לקחו והרכיבו תפאורות במחזה סוף השנה. לפעמים גם אלו שלא השתלבו במערכת החינוך הרגילה. לרובם היו ציורים, פסלים ורישומים שהם אספו במשך השנים. תיק העבודות דרש אז רק ליטוש. הליך הקבלה כלל בעיקרו ראיון קבלה והצגת העבודות שלך.

בערך בתקופה זו החלו לקום מכינות פרטיות שהכינו את הסטודנטים ועזרו להם בהכנת תיק עבודות. במקביל המשק פרח, תחושת העצמאות והרצון לביטוי גדלו – וכך גם כמות האנשים שנגשו למבחני עיצוב הלכה וגדלה (לוא דווקא בצורה פרופורציונלית לצורך של השוק).

לאט לאט התחילו בתי הספר השונים להרגיש שהמועמדים ללימודי עיצוב נראים ונשמעים אותו הדבר. הדבר גם הורגש בזמן הלימודים עצמם לאחר קבלתם. מגמות העיצוב השונות החלו לסגל לעצמם שיטות קבלה שונות.

בחולון יום קבלה הכולל בחינה פסיכוטכנית ובחינות דו ותלת מימד בחלק מהמגמות גם ראיון והצגת פרוייקטים. בבצלאל הגשת תרגילים ובעקבותם יום בחינות ובשנקר ימי בחינות מקדימים ולאחרם ימי ראיונות והגשת תרגילים. כמעט לכל מגמת עיצוב השיטות שלה לקבלה. ברוב המוסדות תיק העבודות נדחק לשולי הקבלה, לרוב הצגתו היא רק בזמן הראיון בשלב מתקדם והמשקל שלו לקבלת סטודנטים אינו גבוה. 

 במכינה הרב תחומית של שנקר ההכנה מתמקדת בגורמים הרלונטים לקבלה:

פיתוח טכני בנושאי רישום, ציור, התבוננות ותלת מימד

פיתוח חשיבה יצירתית.

 

לסיכום, תיק עבודות הוא אמצעי ולא מטרה. המטרה שלכם היא להתקבל. המטרה שלנו לפתח את היכולות שלכם כדי שתוכלו להביע את עצמכם בצורה הטובה ביותר במבחני הקבלה השונים.

 

גל זונשיין
מנהל המכינה הרב תחומית
שנקר

חדשות